Gustong ibaligya ang butang sa minor de edad
LEGAL CORNER - Atty. Divine Flores (Banat) - November 1, 2020 - 12:00am

Dear Atty. Divine,

Ang akong pag umangkon dunay na  inherit nga properties gikan sa iyang parents nga yuta ug sakyanan. Nag-edad pa siya og 16 years old ug ang amo untang plano ibaligya ang sakyanan alang sa iyang sustenance.

Ang akong pangutana kun pwede ba ang akong pagumangkon makapirma sa Deed of Sale bisan kun siya minor de edad pa? Daghang salamat.

Jessica

* * *

Dear Jessica,

Basi sa Article 1327 sa atong Civil Code, ang minor de edad dili makahatag og  consent sa usa ka kontrata.

Buot ipasalabot nga dili mamahimo nga mopirma og bisan unsa nga contract ang minor de edad lakip na sa Deed of Absolute Sale.

Busa kun inyong ibaligya  ang butang nga iya sa minor de edad kinahanglan pa nga mopasaka sa  Korte og Petition of Guardianship  sa bata ug sa iyang kabtangan ang nearest kin sa minor de edad ug kun ma-grant kini, ang iyang guardian na nga tinudlo sa korte ang mopirma sa Deed of Sale in behalf sa bata. Thanks and God bless.

Atty. Divine

* * *

Alang sa inyong pangutana, palihug lang sa pag email sa flores_divina@yahoo.com  ug akong tubagon ang inyong pangutana pinaagi sa akong column matag Miyerkules, Sabado ug Domingo.

AGE
Philstar
  • Latest
Latest
Are you sure you want to log out?
X
Login

Philstar.com is one of the most vibrant, opinionated, discerning communities of readers on cyberspace. With your meaningful insights, help shape the stories that can shape the country. Sign up now!

FORGOT PASSWORD?
SIGN IN
or sign in with