Kabilin sa ugangan nga namatay
LEGAL CORNER - Atty. Divine Flores (Banat) - May 23, 2020 - 12:00am

Dear Atty. Divine,

Duna koy pangutana may labot sa property sa akong mother-in-law. Ang akong husband namatay last year. Last month, namatay usab ang akong mother-in- law. Dunay gibilin nga properties ang akong mother-in-law ug gibahin na kini sa mga heirs. Apan wa ko nila giapil kay una daw nga namatay ang akong bana ug wa usab mi anak. Ang akong pangutana kun husto ba sila nga wa ko giapil sa pagbahin? What about ang share sa akong bana diba dapat ako ang modawat niini isip asawa? Daghang salamat.

Sally

* * *

Dear Sally,

Kun ang properties iya sa imong mother-in-law, wa kay katungod nga mo-inherit niini ug dili sab ikaw ma-consider nga compulsory heir sa imong mother-in-law. Basi sa Article 887 sa atong Civil Code, ang compulsory heirs nga di mahimong mahikawan sa ilang share mao lang ang legitimate children and descendants, legitimate parents and descendants, the widow or widower, acknowledged natural children, adopted children ug illegitimate children. Sa imo nga kaso, properties sa imong parent-in-law ang gibahin ug dili property sa imong bana busa wa kay katungod nga mo-inherit niini kay dili ka compulsory heir sa imong mother-in-law. Gawas pa niini, ang imong bana maoy unang namatay ug uwahi nga namatay ang iyang inahan busa dili entitled og share ang imong bana nga patay na sa kabilin sa iyang inahan. Thanks and God bless.

Atty. Divine

* * *

Alang sa inyong pangutana, palihug lang sa pag email sa flores_divina@yahoo.com ug akong tubagon ang inyong pangutana pinaagi sa akong column matag Miyerkules, Sabado ug Domingo.

DEAD
Philstar
  • Latest
Latest
Are you sure you want to log out?
X
Login

Philstar.com is one of the most vibrant, opinionated, discerning communities of readers on cyberspace. With your meaningful insights, help shape the stories that can shape the country. Sign up now!

FORGOT PASSWORD?
SIGN IN
or sign in with